O, dünyanın çatısı olarak bilinen Himalaya Dağları’nın karayoluyla ulaşılabilen en yüksek noktası olan 5 bin 600 metre yükseklikteki Khardung La geçidini motosikletiyle, üstelik tek başına geçen gerçek bir YoldanÇık ruhu.

Uzun süre yurt dışında yaşayan Serpil Kalaycı’nın motosiklet tutkusu ailesinden geliyor. 1981 yılında Türkiye ralli ve motokros şampiyonu olan HASAN Kalaycı ile Türkiye’nin ilk kadın Otomobilyarışçılarından Tuna Kalaycı’nın kızı. Ablası Seden Güzel de ilk lisanslı kadın motokros yarışçılarımızdan. 30 yıldır motosiklet kullanan Kalaycı, 14 yıldır yurt dışı seyahatlerine motosikletiyle gidiyor. Gürcistan’ı, tüm Balkan ülkelerini ve Ermenistan’ı motosikletle gezen Kalaycı, geçtiğimiz yıl Himalaya Dağları’nı tek başına geçen ilk Türk kadın motosikletli oldu. Zor yolların motorcusu olarak ün salan Serpil Kalaycı 2017 yılında Meksika’daki Espinazo del diablo (şeytan omurgası) geçidini geçerek, maceralarına bir yenisini ekledi.

Meksika rotasını ” Yollar tehlikeli ve virajlı. Yol kenarlarında durulabilecek yerler yok. Yol kenarları orada olmuş olan kazaların mezarlıklarıyla dolu ve ürkütücü. ” diyerek özetleyen Serpil Kalaycının röportajını kaçırmayın deriz.