Büyük şehirlerde yaşayan bizim gibi insanların en çok şikayet ettiği konuların başında, yeşil alan azlığı geliyor. Evet, özellikle son 10 senedir hem ülkemizin orman varlıklarını hem de şehirlerimizdeki park – yeşil alan varlıklarını yokediyoruz. Ama hala ulaşabileceğimiz yakınlıkta, kendimizi şehirden çok uzakta hissettirecek ormanlık alanlar var İstanbul’da. Bu hayat kurtarıcı ormanlardan birisi Aydos Ormanı.

aydos1

Aydos Ormanı, Kartal – Sultanbeyli ilçeleri arasında uzanan kabaca 5.5 km x 6 km’lik bir dikdörtgen şeklinde küçücük bir orman. Buna rağmen, içerisindeki tepeler, gölet ve yoğun bitki örtüsü ile insana şehirden soyutlanmış hissettiriyor. Hatta, içerisinde küçük bir köy bile var.

aydos2

Muhtemelen zamanında gecekondularla şekillenen bu ufak köyün – mahallenin bir camisi bile var. Ormanlık alan içinde arı kovanları, mahallenin yakınında aylak gezinen tavukları, koyun gübresi kokusu ile tam bir “müze köy”. Organik yaşam ayağına süt almak isterseniz o bile var.

aydos3

Aydos Ormanı’nın yüzölçümü küçük olduğu için kaybolma ihtimali oldukça zor. Yollarda kaybolunsa bile aynı doğrultuda en fazla 6 km yüründüğü takdirde (kabaca  1.5 saatlik yürüyüş demek) medeniyete ulaşmanız kesin. Türk insanının aklına orman deyince sadece mangal gelmesine rağmen bizim önereceklerimiz yürüyüş&bisikletle gezi ve gölet kenarında piknik veya kahvaltı (mangal yok!). Gölet kenarında ufak bir tesis var ancak semaveri tesisten alıp kahvaltınızı kendinizin hazırlamasını öneririz.

aydos4

Orman içerisinde yangın yolları – orman içi ulaşım yolları ve patikalar olmak üzere yürünebilecek 3 farklı yol var. Kendinizi doğada hayatta kalacakmış veya tam takım yürüyüşe gelmeniz gerekiyormuş gibi hissetmeyin. Yumurta topuk ayakkabı dışında herhangi bir kıyafet ile yürüyebilirsiniz bu yollarda.

ayd5

Aydos tepesi, anadolu yakasının en yüksek noktası olduğu için, tepe boyunca pek çok yangın yolu var ve oldukça eğimliler. Eğimli olmalarına rağmen gözüne kestiren herkes çıkabilir bu yangın yollarını. Israrımla yangın yolunu tırmanmayı kabul edip, yarı yolda bana önce küfür, sonra tehdit savuran arkadaşım tepeye ulaştıgımızda gördüğü manzaradan oldukça mutlu olmuştu =)

ayd6

Yangın yollarını tırmanarak çıkılan sırt hattından, güneyde adalar ve kuzeyde kuzey ormanları görülebiliyor. Hatta ve hatta, hava temizse ve uslu bir çocuksanız Karadeniz kıyılarını dahi görmeniz mümkün.

ayd7

Yürüyüş için kullanılacak diğer yollar ise orman içi toprak yollar. Takip edilebilecek en kolay rota Yakacık tarafındanki kapılardan ormana girip kuzeye doğru yol alarak gölete ulaşmak.

ayd8

Aydos Ormanı’nın en güzel yanı, şehirin hemen içinde olması. Bu sayede 6 kmlik bir yürüyüşte harcadığınız 500 kalori karşılıgında orman çıkışında hemen ulaşabileceğiniz dönercide 3500 kalori alarak kolayca sağlıklı hayata geçiş yapabilirsiniz =) Şaka bir yana, özellikle serin ama güneşli sabahlarda ormanda koşan, spor yapan insan sayısı sizi şaşırtacak ve “Daha önce neden Aydos’a gelmedik ki?”diyeceksiniz.

aydos

Yukarıda görseli bulunan örnek rota, Aydos Ormanı 8 numaralı kapıdan gölete ulaşıyor. Oldukça basit, git gel en fazla 3 saat alacak bir yürüyüş rotası.

Download

Bilgiler:

Aydos Ormanı’nın pek çok kapısı var. Kuzeyde kalan gölet kapısı ve Güneyde kalan 8 numaralı kapı bizim en sık kullandıklarımız.

8 numaralı kapı için Navigasyon’da “Kartal Adnan Kahveci Parkı”, Gölet Kapısı için “Şehit Hasan Çelik Caddesi” noktalarını seçebilirsiniz.

Göletin kenarında piknik masaları, semaver alabileceğiniz bir çay ocağı ve bolca kaz ördek bulunuyor =)

Aracınızı 8 numaralı kapının hemen içindeki otoparkta bırakırsanız giriş ücreti ödemenize gerek yok. Ormana arabayla girmemenizi öneririz.

Ormana kesinlikle çöp atmamanızı, hatta (bizim yaptığımız gibi) yanınıza çöp poşeti alıp buldugunuz plastik-cam şişe ve atıkları toplayıp çöpe atmanızı rica ederiz.

Kaybolma ihtimali çok düşük olsa da, böyle bir durumda aynı dogrultuda (örneğin batı) en fazla 6 km yürüdüğünüzde medeniyete ulaşmanız garanti.

Fotoğraflar : Uygar ŞİRİN, Hasan Ahmet EREN