Torkul Göleti’nde doğayla başbaşa kamp

0
4444

Popüler olmayan bir yerde kamp yapalım düşüncesi ile araştırma yaparken benim gibi Afrika Twin kullanıcısı olan bir arkadaşın facebook paylaşımına denk geldim ve haftanın sonunda kendimi Torkul Gölet’inde buldum. 2 arkadaşımın da katılımı ile çok keyif aldığımız bir haftasonu geçirdik.

Torkul, Düzce’ye 30 km uzaklıkta 1300 metre rakımlı bir yayla. Hemen yakınında çevresi ağaçlarla kaplı şirin Torkul Gölet’i bulunuyor. Gölet ve çevresi kamp yapmak için çok uygun. Doğayla başbaşa, sessiz, sakin ve huzurlu bir ortamı var.

Gölet’e ulaşmak için Düzce – Beyköy – Uğur Köyü güzergahını takip etmek gerekiyor. Uğur Köyü’nden sonraki yol tam bir orman yolu. Bölge endüstriyel ağaç yetiştirme ve kesim alanı olduğu için yollarda bolca kütük ve çok fazla ağaç taşıyan traktör, kamyon var. Bundan dolayı yolun bu kısmı epeyce bozuk. Eğer yağmurlu bir zamanda giderseniz bolca çamurla karşılaşmanız da olası. Benim gittiğim dönemde yol çalışması yapılıyordu o yüzden epey zorlanarak gölete ulaşabilmiştim. Diğer arkadaşlar ise geldiklerinde toza bulanmış haldeydiler ☺

Gölet küçük olmasına rağmen çevresinde yürümek ve fotoğraf çekmek keyifli. Gölet çevresinde gürgen, kayın, kestane vb onlarca çeşit ağaç var. Gideceğiniz döneme bağlı olarak yeşilin veya sarının tüm tonlarını görebilirsiniz. Göletin üst kısmında bir çeşme ve onun hemen aşağısında tuvalet bulunuyor. Eğer eksik malzemeleriniz varsa alışveriş yapmak için son nokta Uğur Köyü. Telefon üst kısımlarda az da olsa çekiyor. Gece hava sıcaklığı çok fazla düşüyor. Soğuya uygun kıyafet ve tulum götürmekte fayda var.

Gölet ve çevresinde kamp yapılabilecek bir çok yer var. Ben tercihimi göletin sol tarafından yana kullandım. Bu alan çadır kurmaya ve ateş yakmaya çok müsait idi. Ayrıca gölete de çok yakındı. Bu alanın karşısında daha önceden yapılmış bir barınak bulunuyor. Orası da kamp yapmak için uygun. Ayrıca çeşmeye ve tuvalete yakın olmak isterseniz gölete ilk gelinen yer de güzel. Akşam üzeri bir başka motosiklet grubu kampını buraya kurmuştu.
Ben öğle saatlerinde göle ulaştım. Göl çevresinde biraz turladıktan sonra çadırımı kurdum. Ateş yakmak için olan alanı ayarladım ve çevreden çalı çırpı, odun ve kütük topladım. Öğleden sonra çadırım kurulu, ateşim yanık ve içeceğim elimde idi ☺

Daha sonra diğer arkadaşlarım da bana katıldılar. Gece geç saatlere kadar kamp ateşi başında sohbet edip, bir şeyler yedik ve içtik. Sonrasında güzel bir uyku çekip, sabah erkenden kalktık kahvaltımızı yaptık, çöplerimizi topladık ve eve dönmek üzere yollara düştük.

Güzel bir ortamda çok keyifli bir kamp yaptık. Eğer kamp yapmak için pek bilinmeyen, kalabalık olmayan, sakin bir yer arıyorsanız Torkul Göleti tam size göre.