Saklı bir cennet Çubuk Gölü’nde kamp

3
8155

Yaşadığınız şehrin stres ve kargaşasından bir haftasonu süresince de olsa uzaklaşmak ve doğayla baş başa kalıp kafanızı dinlemek istemez misiniz ? Hatta bu rota aşağıdaki özelliklere de sahip olsa nasıl olur ?

  • Etrafında kamp kurabileceğiniz temiz, berrak küçük bir göl
  • Sessiz, sakin ve huzurlu bir ortam
  • Fotoğraf çekmeyi sevenler için harika bir manzara
  • Yürüyüş yapmayı sevenler için göl çevresinde düz bir parkur. Zoru sevenler için tırmanış içeren parkurlar
  • Yemek yemek ve bir şeyler içmek için göl kıyısında bir restoran.
  • Balık tutmayı sevenler için sazan veya alabalık tutma fırsatı.

Eğer cevabınız evet ise ziyaret etmeniz gereken nokta Bolu’nun Göynük ilçesi sınırlarında yer alan Çubuk Gölü.

Göl denince aklımıza hemen Abant, Yedigöller, Sapanca, İznik vb popüler göller geliyor değil mi? Çubuk gölü pek fazla bilinmemesine rağmen güzelliği, sakinliği ve manzarası ile sizi kendisine hayran bırakacak bir göl. Gördükten sonra neden daha önce ziyaret etmedim diye hayıflanacaksınız ☺

Batı Karadeniz’in göller bölgesi diyebileceğimiz Bolu ve çevresinde, yaşanan deprem ve heyelanlar sonucu oluşan bir çok göl mevcut. Çubuk Gölü de diğer göller gibi bir heyelan set gölü. Kayabaşı Tepesi’nden inen heyelanın genişleyen vadiyi tıkaması sonucu oluşmuş. Göl, 15 hektar büyüklüğünde olup deniz seviyesinden 1150 metre yüksekte ve kıyısında Gölbaşı Mahallesi var. Gölün ortalama derinliği 13 metre. Küçük ama her mevsim harika bir manzaraya sahip ve pek fazla bilinmiyor.

2016 yılında güzel manzaralı, virajlı yolları geçip Çubuk Gölü’ne ulaştığımda hissettiklerim tam olarak yukarıda yazdığım şekildeydi.

Göl çevresinde motorlarımızla turladıktan sonra çadır kurmaya en elverişli ve güzel manzaralı alana motosikletlerimizi park edip, çadırlarımızı kurduk. Sonrasında göl çevresinde güzel bir tur atıp gölün sağ kısmında yer alan restoran da birşeyler atıştırdık. Akşam kamp ateşimizi yakıp bir şeyler yedik içtik ve yıldızların altında sohbet ettik.

Eğer sizde benim gibi fotoğraf çekmeyi seviyorsanız burayı daha çok seveceksiniz zira göl çevresinde yer alan Yel Değirmenleri her ne kadar bakımsız olsalarda size harika görüntüler verecek. Yel değirmenleri 2005 yılında “Rüzgarlıbahçe” dizisinin platosu olarak hazırlanmış, dizi pek tutmayınca çekimler sonlandırılmış fakat değirmenler kalmış ve kaderlerine terk edilmiş. Değirmenler iki katlı olarak inşa edilmiş içlerinde şömine, pervanelerin dönmesini sağlayacak düzenekler, oturma alanları hatta konaklama alanı gibi her şey düşünülmüş. Şu an bakımsız ve bazı bölümleri yıkılmaya yüz tutmuş olsa da hala güzel gözüküyorlar. Yel değirmenleri sayesinde gölün doğal güzelliğin yanına mistik bir hava da eklenmiş ☺

Gölün kendisi ve üzerinde yer alan ahşap iskele gene fotoğraf çekmeye çok müsait. Hem ilkbahar hem de sonbahar döneminde gölün durgun olduğu zamanlarda harika yansıma fotoğrafları çekebilirsiniz.

Ertesi gün için ise Mudurnu ilçesini gezebilir, Sünnet ve Sülüklü Göl’e gidebilirsiniz. Her 3 nokta da Çubuk Gölüne yakınlar.

Malum millet olarak çevreye çok duyarlı olmadığımız için gölün bazı kesimleri ile kamp & piknik yapılan alanlar maalesef biraz pis ☹