22-31 Ağustos 2016 tarihleri arasında, sırt çantalarımızla kısa bir Romanya turu yaptık. Ulaşımımızı otostop çekerek sağladığımız bu turda, 9 günde yaklaşık 900 kilometre yol yaptık ve 7 şehir gördük.

Yolculuğumuz detaylı okumak için melcanontheroad.com‘a tıklamanız yeterli. Ya da bana pratik bilgiler yeterli derseniz anlatmaya başlayalım:

PARA BİRİMİ

Romanya’da Lei kullanılıyor. 2016 yılı, Ağustos ayının kuruna göre 1 Lei yaklaşık 75 kuruş.

GÜZERGAH

Bükreş – Ploieşti – Raşnov – Braşov

Braşov – Predeal – Floreşti – Ploieşti

Ploieşti – Bükreş

Bükreş – Köstence – Mangalya – Vama Veke

Vama Veke – Mangalya – Köstence – Bükreş

ULAŞIM & TOPLU TAŞIMA

Biz şehirlerarası yolculuklarımızı otostop çekerek yaptığımız için toplu taşımayı yalnızca şehir içi ulaşımda kullandık. Toplu taşıma ağı geniş fakat araçların hepsi eski ve gürültülü. Toplu taşıma için yapılan ödeme sisteminin başarısızlığı bu durumu açıklıyor aslında. Bizdeki akbil benzeri bir kart kullanıyorlar. Bir de bilet satışı var. Tramvay ve otobüsler için kart basmanız veya bilet almanız gerekiyor. Ancak sorun şu, bu bileti veya kartı otobüse bindiğinizde içerideki kart/bilet okuyuculara gösteriyorsunuz. İçeri herhangi bir kapıdan girebildiğiniz için de bu tamamen sizin inisiyatifinize kalmış. Sürücünün olayla zaten ilgisi yok. Araçlarda yolcuların şoförle irtibat kurmalarının mümkün olmadığı ayrı bir sürücü kabini var. Sizden bilet göstermenizi istemediği gibi neden kart basmadığınızı da sormuyor. Bilet sistemi de şöyle işliyor: Biletinizi içeride bulunan birkaç makinadan birine sokuyorsunuz o da üzerine tarih damgası vuruyor. Kontrol arada bir yapılabiliyormuş. Biz herhalde 3 farklı şehirde toplamda 5 kere otobüs ve tramvay kullandık ama sadece 1 kere Braşov’da kontrole denk geldik. Kontrolcü abla biletin ucunu yırttı, geri verdi. O kadar. Genel olarak zaten ne kart basan ne de bilet alan kimseyi görmedik. Son olarak sadece metrolarda turnike sistemi var. Yani İstanbul’daki sistemle aynı.

İki kişilik otobüs biletleri 3-5 Lei arasında değişiyor. Sadece Bükreş’ten havaalanına giden 783 numaralı halk otobüsü için iki kişilik bilete 9 Lei ödedik.

Taksilerin kilometre fiyatı 1,34 Lei’den başlıyor ve şehirden şehire göre değişebiliyor. Taksilerin ön kapılarında fiyatları yazıyor. Taksi kullanmadan önce tarifelerini gözden geçirmekte fayda var.

romanya2

OTOSTOP

Otostop ile ilgili tek bir kötü deneyimimiz olmadı. Otostop çekmek için genelde şehir içinden çıkıp yol ayrımlarına kadar yürümek zorunda kaldık ama oralarda 10- 15 dakikadan fazla beklemedik ve insanlar son derece sıcakkanlıydı. İngilizce bilenlerin sayısı az olmasına rağmen herkesle muhabbet etmenin bir yolunu bulduk.

PARKLAR

Çok güzel parklar var. Küçük şehirlerdeki parklar genelde bizde de olan küçük parklar. Bükreş’te yalnızca şehrin en büyük parkı olan Parcul Herastrau’yu adam akıllı gezme fırsatımız oldu. Bu parkın yanında da Muzeul Satului denen köy müzesi vardı fakat biz burayı geç fark ettik. Müzede Romanya’nın farklı bölgelerine özgü ev mimarilerinden örnekler bulunuyormuş. Vaktimiz olmadığı ve saat de çok geç olduğu için içeri giremedik ve aklımız kaldı. Buraya ulaşmak da son derece kolay. Metrodan Aviatorilor durağında iniyorsunuz. Park metrodan çıkınca hemen karşınıza çıkıyor. Müze de onun yanında.

KONAKLAMA

Couchsurfing ve Warmshowers Romanya’da da kullanılıyor. Küçük şehirlerde kalacak birilerini bulmak büyük şehirlere nazaran çok zor. Otel fiyatları da oldukça göreceli. Yani Türk parasıın Lei’den daha değerli olmasının avantajını bir kenara bırakırsak turistik yerlerde otel fiyatları pahalı. Fakat bizim Braşov’da yaşadığımız gibi biraz araştırmayla, turistik yerlerin biraz uzağında ucuz oteller bulmak da mümkün.

melcan3

YİYECEK & İÇECEK

Türk mutfağı ile çok benzer yemekler var. Biz vejetaryen olduğumuz için çoğu zaman cennete düşmüş gibi hissettik. Bizim ülkemizde olduğundan çok daha fazla vejetaryen ve vegan seçenek var. Hatta öyle ki kebapçılarda ve dönercilerde bile vejetaryen dürüm satıyorlar! Hemen her markette de vejetaryen ve veganlar için ayrı bir reyon ve bu reyonlarda çeşitli yiyecek bulunuyor.

Simitlerini mutlaka deneyin. Covrig denen o lanet şey bizde bağımlılık yaptı. Çekirdek çitler gibi bulduğumuz her yerden covrig aldık, yedik. Üstelik sadece 1 Lei.

Yiyecek ve içecek fiyatları da son derece uygun. Biz yolculuğumuz boyunca en çok yemeğe para harcadık. Ve canımızın çektiği her şeyi yememize rağmen harcadığımız para o kadar da fazla değildi.

Su içmek istiyorsanız önce gazlı suyu gazsız sudan ayırabilmeniz lazım. Sonra da en uygun fiyatı bulmanız. Çünkü su pahalı! Sanırım sadece seyahatimizin ilk 2 günü marketten su aldık. Braşov’da ve Bükreş’in bazı yerlerinde su şişelerimizi sokakta bulduğumuz çeşmelerden doldurduk. Onun dışında insanlardan teyit alarak musluk suyu içtik.

MARKET

Hemen her köşe başında Mega Image dedikleri bizdeki A101, BIM muadili marketler var. Bu marketlerdeki fiyatlar son derece uygun. Birçok yerde Carrefour da var. Yalnız benzincilerdeki fiyatlar neredeyse marketlerin 3-4 katı.

HEDİYELİK

Biz hediyelik bir şey almadık. Fakat fiyatı 15 Lei olan bir magnet görmüş insanlar olarak bu kısmı yazmadan geçmek de istemedik. Aynı magnet bir iki arka sokakta 5 Lei’den satılıyordu. Yani her ülkede olduğu gibi burada da turistseniz sizi bir elden geçirmek istiyorlar.

romanya4

HARCAMALARIMIZ

Taksi               19 Lei

Yeme içme       394,50 Lei

Ulaşım            27 Lei

Market            115,73 Lei

Otel                 100 Lei

———————————-

Toplam           656, 23 Lei

 

ROMANYA VİZESİ

Türk vatandaşlarının Romanya’ya girmek için ya Romanya vizesi ya da Schengen vizesi alması gerekiyor. Romanya, geçerli bir Schengen vizeniz varsa ayrıca vize istemiyormuş. Biz yalnızca Romanya vizesi aldık.

Vize başvurusunu bir firma aracılığıyla yaptık. Firmaya vize harcı, seyahat sigortası, komisyon dahil 100 Euro ödedik ve istenen belgeleri teslim ettik. Firma bizim için online  başvuruları yaparak randevu aldı. Yaptığımız tek şey randevu gününde konsolosluğa gitmek oldu. Firma, verdiğimiz evraklara online randevu forumu ve kendisi yapmış olduğu otel rezervasyonlarını da ekleyerek bir dosya hazırlamıştı. Bunları sıramız gelince veznedeki görevliye şahsen uzattık, hepsi o. Evrakları aldıktan sonra bir makbuz vererek bankaya vize harcı ödememizi ardından belirtilen günde gelip vizemizi almamızı söylediler. Günü geldiğinde de pasaportlarımızı ve vizelerimizi aracı firmadan teslim aldık.

Çalışmadığımız için başvuruda her ikimize de ailelerimiz (babalarımız) sponsor oldu. Bu şekilde yapılan vize başvurusunda aşağıdaki evraklar gerekiyor:

 • –       Pasaport
 • –       Biometrik Fotoğraf
 • –       Sponsor tarafından yazılmış sponsorluk mektubu
 • –       Sponsorun adına tapu-ruhsat fotokopileri
 • –       Sponsorun maaş bordrosu / emekli ise buna dair evrak
 • –       Sponsor çalışıyorsa ve varsa çalışılan kuruma ait kimlik kartı fotokopisi
 • –       Sponsorun kimlik fotokopisi
 • –       Sponsorun banka hesap hareket dökümleri
 • –       Uçak bileti bilgileri
 • –       Otel rezervasyonları
 • –       Seyahat sigortası

Vize için aracı firmaya gerçekten gerek var mıydı emin değiliz. Ama randevu işleriyle uğraşmamış olmak bu süreci kafamız rahat atlatmamızı sağladı. Üstelik aracının hazırladığı dosya ile içeri girenler 1 dakikada dışarı çıkarken başkaları için bu süre 10-15 dakikayı buluyordu. Bunun dışında firmanın perde arkasında bir faydası olmuşsa orasını bilemiyoruz. Candaş’a uçak bilet tarihleri kadar vize verilirken, bana sebebini anlamadığımız bir şekilde 30 gün vize verdiler.

Daha fazla fotoğraf : instagram.com/melcanontheroad