Gecenin bir köründe uykunuzdan titreyerek uyanmaktan daha kötü hiçbir şey olamaz. Halbuki gece uykusu tüm enerjinizi tekrar toplayıp ertesi güne kendinizi hazırlayacağınız bir eylem. Eğer soğuk bir gecede titreyerek uyanmak istemiyorsanız birazdan sıralayacağımız önerileri dikkate almanız huzurlu bir şekilde uyumanıza çok yardımcı olabilir.

  1. Tuluma sıcak bir su şişesi ile girin

Bir su şişesine veya su torbasına sıcak su doldurmak sizi saatlerce sıcak tutar ve bu sayede oldukça huzurlu bir uyku uyursunuz. Sıcak suyu ayak uçlarınıza veya iki bacağınızın arasına koyarak kan dolaşımınızın hızlı bir şekilde ısınmasını sağlayabilirsiniz. Eğer ilk başta sıcak su şişesi çok sıcak gelir ise etrafına bir tshirt sarıp kullanabilirsiniz.

  1. Yemek yiyin

Eğer kamp yaptığınız alanda ayı tehlikesi yok ise çadırınıza birkaç atıştırmalık koyun. Bu atıştırmalıklar snickers, fındık fıstık veya gofret gibi kolay taşınabilen, kalori içeren ve sağa sola dağılmayan şeyler olabilir. Eğer üşüyerek uyanırsanız bu atıştırmalıklardan biraz yiyin ve daha sonra alttaki öneriyi uygulayın.

  1. Tuvalete gidin

Mangal başında içilen içecekler dolayısıyla dolan idrar kesenizde biriken sıvılar üşümenize neden olur. Vücudunuz bu sıvılar yüzünden kendini sıcak tutmak için çok kalori harcar ve bu daha da çabuk bir şekilde vücut ısınızı kaybetmenizle sonuçlanır. Eğer bu sorunu çözerseniz vücudunuz kendini ısıtmak için daha az enerjiye ihtiyaç duyacaktır.

  1. Kadınlar için özel uyku tulumu alın

Kadınlar erkeklerden daha çabuk üşürler bu sebeple kadınlar için özel uyku tulumları üretilmiştir. Tabi bu durum tulumu bir erkeğin de kullanmayacağı anlamına gelmez. Eğer siz de sıcağı seviyorsanız ve çabuk üşüyen biriyseniz bu tip bir uyku tulumunu alabilirsiniz.

  1. Uyku matınızın altına bir şeyler daha koyun

Bazen uyku matları soğuk zemin ile aranıza giren tek şey olabiliyor. Yanınıza iki adet uyku matı almayı gözden geçirmelisiniz. Üst üste koyacağınız iki mat her türlü daha iyi sonuç verecektir. Ayrıca dağcı ipini zemine sermek gibi şeyler uyku matınız ve zemin arasındaki kontakt alanını düşüreceğinden daha az soğuk geçecektir. Belki biraz konforunuz düşebilir ama sıcak kalmak bizce daha önemli bir konu.