Patika Koşusu Nedir & Nasıl Yapılır?

0
1842

Nedir?
Asfalt – beton – koşu pisti gibi zeminlerde yapılan koşuların aksine toprak yollar, yangın yolları, patikalar, keçi yolları ve bilimum doğal engel arasında yapılan koşu türüdür.

img-20161008-wa0005

Neden önemlidir?
Yapay zemin ve şehir koşularının aksine zemin yapısı, tutuşu, eğimi sürekli değişkendir. Sabit pace – sabit nabız koşmanız neredeyse imkansızdır. Nabzınız sürekli bir yükselir bir düşer, bayır tırmanışlarında tavana dayanır. Şehir koşularındaki sabit eğimli tırmanış ve inişleri asla bulamazsınız. Dayanıklılık ve mukavemet antremanları için muhteşemdir.

20160424_111445_hdr

Neden Eğlencelidir?
Çünkü koşullar ve manzara sürekli değişir. Aynı koşuda uzun süre kuru ve sert toprakta koşarken birden bileğe kadar çamura dalabilir, sünger gibi yumuşak zeminlere denk gelebilirsiniz. Yağmur yağar ormanın kokusunu duyarsınız, kar yağar pamukların üzerinde koşuyor gibi hissedersiniz. Şanslıysanız tilki-karaca-sincap vs vahşi hayvanlara rastlayabilirsiniz.

20150221_102547

Nerede Yapılabilir?
İstanbul özelinde Belgrad Ormanı, Aydos Ormanı , Ömerli Gölü Çevresi, Sultangazi Kent Ormanı, Polonezköy-Taşdelen bölgesi, Ankara’da ODTÜ ormanları, Eymir Gölü Çevresi, Eskişehir’de tüm Frigya Vadisi ve Çanakkale’nin tüm ormanlarında yapılabilir.

DCIM100GOPRO

Hangi Organizasyonlar Var?
İstanbul’da en keyifli organizasyon Geyik Koşuları. Yine İstanbul’da Aydos Patika Serisi, Çekmeköy Ultra Serileri, MudRace, İznik’te İznik Ultra-Derbent.

Nelere Dikkat Edilmelidir?
Öncelikle araziye mutlak hakimiyetiniz yoksa veya offroad navigasyon bilmiyorsanız tek başınıza gitmemeniz gerekir. Uzun sürebilecek koşular için su taşımak gereklidir, her ihtimale karşı ormanın hangi coğrafi yönüne doğru yol aldığınızı ve anayolları cep telefonu navigasyon uygulamaları ile takip etmeniz faydalı olur.

img-20161008-wa0003

Hangi Malzemeler Gereklidir?
Temel koşu malzemelerinden farklı olarak sadece “Patika Koşu Ayakkabısı” gereklidir, ancak zeminin kuru toprak olduğu koşularda ona bile gerek yoktur. Koşu sırasında çamura – toprağa bulaşma ihtimaliniz yüksek olduğu için yedek kıyafet unutulmamalıdır. Dal ve diken çiziklerine karşı şort yerine tayt giymek daha mantıklı olur. Kadın koşuculara zaten çok yakışan tayt, erkeklere de çok yakışıyor. Erkek adam tayt giymez diye şey olmaz, sporda herşey mübahtır. =)

Peki Örnek Kayıt?

Şennur-Seda-Çağlar ve Hasan’ın son patika koşusu.

Şu yazı da ilgini çekecektir:  Hiking – Trekking Nedir