Bir gün gaza geldiniz ve dağ bisikleti almak için bisikletçiye gittiniz, ya da kafanızda hiç bir model yoktu ama bisikletçi size bir dağ bisikleti(MTB) sattı, o günden bu yana Caddebostan sahilinin zorlu arazisi (aşağıda göründüğü üzere) dışında bisikletinize binmediniz. Ya da daha kötüsü, o günden beri bisikletiniz evde bir yerlerde mahsun ve boynu bükük bir şekilde yatıyor. Sevindirin bisikletinizi, çünkü bu yazı size hitap ediyor.

be1

Hemen hepiniz çocuk yaşlarda bisiklete başlayıp mahalle aralarında tek teker yaparak, arka kaydırarak dolaşmıştır. Hepimiz diyemiyorum çünkü ben 15 yaşında kazık kadar bir ergen oldugum yıllarda başladım bisiklete. Sonrasında herkes gibi üniversite hayatı, iş güç derken unuttum. Herkes gibi ben de bir gün çocukluğuma dönme bilinçaltı ile gittim bir bisiklet aldım. Çocukken aklımıza kazınan “Bisan Dağ Bisikleti” imajından mıdır, diğer bisikletlere göre daha havalı ve sert çocuk görünüşünden midir, yoksa tamamen satıcı kardeşlerimizin işgüzarlığından mıdır bilmiyorum ama gördüğüm kadarı ile en çok satan bisiklet segmenti MTB ülkemizde. Gelin o hırçın çocuğu özlediği toprakla buluşturalım.

be2

Bisikletlerin donanımlarından bahsetmeyeceğim, anlatacağım yollara marketten alınan MTB bile girebilir çünkü. Yazının sonunda bizim bisikletlerimizin komponentlerini görebilirsiniz. Ancak giyim önemli bir nokta, özellikle içinde bulunduğumuz kış mevsimi için. Hareketsizken ısınmak için giydiğiniz kıyafetler ile bisiklete binerseniz şarkı söyleyen İsmail Türüt kadar çok terlersiniz. Önemli olan hareket halinde iken terlemeyi minimuma indirecek kalınlıkta giyinmek. Kesinlikle önereceğim tek kıyafet termal tayt/body. Bütün outdoor ve spor mağazalarında, farklı kalınlıklarda satılan bu ürün teri hızla vucudunuzdan uzaklaştırır, hızlı kurur, bu sayede teriniz yüzünden üşümezsiniz. Kaz tüyü mont, pamuklu kapşonlular Bağdat Caddesi’nde yürürken işe yarar, bisiklet üzerinde değil. Termal takım üstüne katman olarak bacaklarınıza şort, gövdenize ise nefes alabilir bir ince mont giymenizde fayda var. Ellere eldiven şart tabi. Bir de ayaklarınıza mümkünse outdoor bir spor ayakkabı. Boğazlı ayakkabı kesinlikle tercih etmeyin çünkü ayak-bilek hareketlerini oldukça kısıtlıyorlar.

Belgrad Ormanı

Mekanımız Sarıyer ilçesine bağlı Belgrad Ormanı. Ulaşım Bahçeköy yolu üzerinden sağlanıyor. Harita üzerinde ormanın Bahçeköy kapısını, Neşet Suyu piknik alanını, 6km’lik yürüyüş&koşu parkurunu, Geyik Çiftliği&Yeni Derya piknik alanını ve Kömürcü Bendi’nin 700 metre kuzeyindeki piknik alanını görebilirsiniz. Bisikletimizde gezintiye başlayacağımız yer işte o piknik yerinin hemen bitişiğindeki orman yolu. Yol toprak bir araç yolu şeklinde, piknik alanı tel örgüsünü geçer geçmez sola orman içine giriyor. Endişelenmeyin, sapağı bulana kadar geçtiğiniz piknik alanlarında mangal dumanından zehirlenmediyseniz sizi kimse tutamaz bundan sonra.

be3

Toprakta binmenin farklılığı en çok eğim konusunda kendini hissettiriyor. Özellikle ilk yokuşta bisikletin ve bisikletçiliğin tarihine lanet okumanız olası. Mümkünse bir nabız saati kullanın, nabız saatiniz yoksa yokuşa gelmeden vites küçültmeye başlayıp nabzınızı birden yükseltmeyecek hafif bir tempo ve düşük vites ile durmadan yokuşu çıkmaya çalışın. Nabzınızın çok fazla yükselmemesi, kalbe binen yükü artırmamak için önemli. Eğer çok yoruldugunuzu, kalbinizin çok hızlı çarptığını hissederseniz, mümkünse bisiklet üzerinde, eğime dik bir şekilde kendinizi yormadan sürüşe devam edin (S çizerek çıkın yani), yoksa orta-hızlı tempo yürüyün. Kalp ile ilgili sorunlar çoğunlukla nabzın birden yükselmesinin akabinde hareketin bırakılması sırasında gerçekleştiği için, hareketi birden kesmemek çok önemli.

be4

Ormanda bisiklete binmenin en güzel yanı, yalnızlık hissi. Evet yürüyüş te güzel ancak ormanın huzurunu bozmadan seyahat edebileceğiniz en hızlı araç olan bisikletle ormanı keşfetmek başka bir his. Belgrad Ormanı, gittikçe küçülen arazi büyüklüğü ile bisikletle yapılacak keşif gezileri için oldukça uygun. Yollar çoğunlukla geniş- toprak orman içi ulaşım yolları, ancak azımsanmayacak sayıda da patikalar var. Çoğu patika, iki orman yolunu birbirine bağlıyor, dolayısı ile ana yolları kaybetmeniz oldukça zor.

be5

Orman içi yolların acı dolu çıkış eğimleri oldugu gibi, mutluluk dolu iniş eğimleri de mevcut. Zaten dağ bisikletçiliğinin en güzel yanı bu iniş eğimleri. Sadece yokuş inişine adanmış  “Downhill” isimli bir dağ bisikletçiliği disiplini bile var, ve ülkemiz dahil olmak üzere pek çok ülkede gittikçe popülerleşiyor. Bu eğlenceli bisikletçilik türünü bir başka yazımda anlatacağım.

be6

Ormanda karşılaşınca şaşıracağınız şeylerden biri de çamur. Gülmeyin, modern dünya bizi öyle bir hale getirdiği ki ormana giderken üstümüzün çamur olacağını akıl edemiyoruz. Bu sebepten bu yazıyı okumadan ormana gidenler muhtemelen yedek kıyafet ve kirli kıyafetlerini içine koyacakları çöp poşetlerini evde unutmuş olacaklar. Çamur dağ bisikletçiliğinin fıtratında var. Çamur gördünüz mü bisikletten inmeyin, düz bir hat tutturup sabit sürat ile geçin gidin, bisiklet kayabilir, tutuşu azalabilir ama önünüzde çok derin ve uzun bir çamur birikintisi yoksa geçersiniz. En kötü ihtimalle yanüstü düşüp eş dost arasında eğlence malzemesi olursunuz.

be7

Belgrad Ormanı’na komşu pek çok köy olduğu için manda – inek gibi büyükbaş hayvanlar görmeniz olası. Uslu birer çocuk olursanız şirinleri değil ama belki yaban hayattan kaplumbağa, tilki, şahin ve hatta geyik gibi hayvanları görebilirsiniz. Belgrad Ormanı Orman Bakanlığı’nın “Geyik Yetiştirme Çiftlikleri” kurduğu yerlerden biri. Tabi artık geyiklerin üzerinde 3. Köprü geçecek olduğu için hayvancağızlar nerelere gider ne yapar bilemiyorum.

be8

Ormanda bisiklete binmek, betondan kurtulan bisikletinize iyi gelmenin yanında betondan kurtulan size de iyi gelecektir. Neticede son yüz seneyi bir kenera bırakırsak insanoğlu hep çamur – toprak – orman içinde yaşadı. Bütün pisliğe, yorgunluğa rağmen üzerinizdeki çamur sizi çok mutlu hissettirecektir.

be9

Sürüş sonrası, mümkünse çamur kurumadan, bisikletlerinizi iyice yıkamayı unutmayın.  Çamur kurudugunda çok aşındırıcı olduğundan zincir ve dişlilerin korunması için hemen temizlik önemli. Eğer basınçlı su ile yıkatacaksanız, teker ve pedal göbeklerine direk su tutulmadığından emin olun, Shimano gibi açık bilya sistemine sahip komponentlere tutulan basınçlı su, göbek bilyalarındaki gres yağının dağılmasına ve göbeklerin yağsız kalmasına sebep olabilir. Temizlik sonrasında zincir-dişlilerinizi yağlamayı unutmayın. Bisikletinizden akan çamura şaşırdıysanız, duşa girince kafanızdan akan çamuru görünce çok eğleneceksiniz demektir =)

Herhangi bir sorunuz olursa mail ve ya  facebook ile bize ulaşabilirsiniz.

Bisikletler:

Giant Revel 0 Ltd – Full Shimano XT vitesler, Full SLX Disk Fren Seti, Stock Giant Lastikler

Scott Aspect 50 – Ön Arka Shimano Acera Vitesler, Tektro V-Frenler, Schwalbe Black Jack Lastikler

Fotoğraflar : Hasan Ahmet Eren

Model: Vildan Kan