“Kestane Neden Toplanır?” diye bir soruya gerek yok sanırım. Çünkü lezzetli, çünkü sevimli, çünkü toplaması bile ayrı bir keyif. Hele sobanın – kuzinenin üzerinde pişirince of, yazıyı tamamlayınca ben de biraz kestane çizeyim =)

full-chestnutNereden Toplanır?

Kestane ağacı ülkemizde en çok bulunan ağaç türlerinden. İstanbulda oturanlar için Belgrad Ormanı‘nın içleri, Polonezköy – Taşdelen arası ormanlar başlıca kestane merkezleri. Ancak tabi bu bölgelerde tüm İstanbullular kestane avında. Bu sebepten biz hersene ekim’in ilk haftasından itibaren rotamızı Yuvacık – Kocaeli‘nin köylerine (özellikle Tepecik Köyü) ve Gölyaka-Düzce‘nin kırsalına çeviriyoruz. Yine Karabük – Yenice bölgesinde de bolca kestane ağacı bulunuyor.

20161009_125104
Nasıl Toplanır?

Kestane’nin dışında dikenli bir dış kabuk bulunuyor. Bu dış kabugun içinde 2li 3lü şekilde esas kestane tohumu var. Çoğu zaman bu dış kabuk olgunlaşıp açılarak kestane tohumunu ağaçtan toprağa düşürüyor. Ancak yerdeki kestaneler, bir başkası (insan ve ya hayvan) toplamışsa bu dikenli dış kabuğu açmanız gerekiyor. İşte tam bu noktada gereken 2 malzeme var: elinizi dikenden koruyacak bir eldiven ve bir çakı. Eldiven olarak hırdavatçılar- yapı marketlerde satılan iş eldivenlerini kullanabilirsiniz.

20161009_124754

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yerden topladığınız kestanelerin 10% kadarı kurtlu olacaktır. Bu gayet doğal bir durum, üstelik kestanenin yabani olduğunun, kimyasal kirlenmeye maruz kalmadığının en büyük göstergesi. Poşete topladığınız kestanelerin içinden kurtçuklar bir kaç saat içinde çıkmaya başlayacaklar. Üstelik dişleri oldukça keskin olduğu için naylon torbaları delip geçebiliyorlar. Dolayısı ile kestaneleri çift kat poşete koymanız faydanıza. Eve geldikten sonra ya kestaneleri bir süre suda bekletip su yüzeyine çıkan kurtçukları (gayet sevimliler) alıp toprağa atın (mümkünse öldürmeyin) ya da poşeti 1 gün balkonda bırakın. (hava almak için poşetten uzaklaşacaklardır.

img_20141011_144020

Çapraz kesikler attıktan sonra 200 derece fırında pişirin, tabi en güzeli sobanın üzerinde yapmak. Afiyet olsun =)

22-23 Ekim hafta sonu YoldanÇık kampı var. Belki kestane de olur 🙂 İlgini çekerse bekleriz. Etkinlik linki için tıkla.