Motosikletleriyle yollarda olan gezginlerimizin sayısı her sene artıyor.

Namık Kemal Başbay (Motoyol): Güney Amerika turu sırasında Brezilya’da geçirdiği trafik kazasından dolayı Türkiye’ye dönmek zorunda kaldı ve cerrahi müdahalelerden sonra sağlığına kavuşarak kaza yaptığı noktadan yolculuğuna tekrar başladı. Venezuela-Kolombiya sınırında maceralı geçişten sonra en son Bolivya La Paz’da Death Road (ölüm yolu)’daydı. İyi yolculuklar dünya insanı Namık Abi.

namik1

Alp Zekeriya Saraç (İki Teke): 125cc motosikletiyle Trabzon’dan Japonya’ya uzanan macera sonrası Alp de şu an Güney Amerika’da. Satın aldığı yeni motosikleti Baron’la yola devam ediyor. Uruguay eski devlet başkanı Jose Mujica ile diplomatik temaslar gerçekleştirdi ve dünyanın aynası Salar de Uyuni’de horon sonrası en son Machu Picchu’da çekirdek çitliyordu ağa. Şimdi ise dünyanın sonuna; Ushuaia’ya doğru yol alıyor.

alp

Sonmez Serkan Sogut (Rüzgarın İzinde) ve Selin Seçen: Avrupa, Afrika, Kafkaslar, Ortadoğu, Balkanlar ve Alpler’de motosikletiyle 80.000 km sonrasında Serkan bu yolculuğunda eşi Selin ile birlikte devam ediyor. Houstan’da motosikletlerini kargodan aldılar ve Texas, San Fransico, San Diego, Meksika, Beliz’i geçip Atitlen, Guatemala’ya ulaştılar. Nehirde lastik keyfi sonrası geçen hafta itibarıyla 3. yağ değişimi ile 18.000 km yol yaptılar bile. Şimdi Nicaragua, Granada’dalar.

serkan

Ayfer Bilgili Oznar ve Onur Oznar (AyferOnur Seyahatnamesi): ”Hayaller kurmakla kalmayıp onları hayata geçirebilmek için kalbimizin sesini dinleyerek hareket etmeye çalışıyoruz” dediler ve kutuplara yolculukları devam ediyor. Birlikteliklerinin 18. yılında birlikte motosiklet üzerinde ve en büyük Maya kenti Tikal’deydiler. Yolda 100 günü çoktan devirdiler ve El Salvador’a giriş yaptıktan sonra Nikaragua’da Ometepe adasına doğru yola çıktılar bile.
Bu yolculuklarını anlamlı kılan bir de projeleri var ve gezi süresince Türkiye Omurilik felçlileri derneği ile beraber bir yardım kampanyası yürütüyorlar.

ayferonur

Bülent Esin (Ride2Liveliness): Nepal yolculuğuna çıkmadan önce YoldanÇık mekanda tanışmıştık Bülent abiyle. 5 kıta dolanıp 5 okyanus kıyısına varmak için yollarda. 4 ay ve 20.000 km sonunda Myanmar’da şu an. 150.000 km’de tamamlarım diye düşündüğü dünya turu için ise öngördüğü yeni mesafe 250.000 km.

ride2liveness

Fatih Altunkayak ve Tuğçe Akbayar (Ride2world)125 cc motosikletleriyle çıktıkları dünya turunda Avrupa’yı geçtiler ama şu an Şili’de ler. Bu arada yolculuklarında yalnız değiller. Fatih’in 6 yıllık arkadaşı Diyabet (tip 1)’de onlara eşlik ediyor olacak.

ride2

Gülçim Söğüt (TatlıGezgin) ve Ferry Schouten (One Road One World): Gülçin; Serkan’ın kardeşi (rüzgarınizinde) ve Ferry ile birlikte Avrupa ayağı biten cape2cape yolculuğunun Afrika kısmına başlıyorlar şimdilerde (CRF 250 ile). Benim de yakın takibimde olacaklar, çünkü Nepal sonrası seneye cape2cape rotasını CRF ile yapmayı düşünüyorum.

tatligezgin

Erol Aynacı (Motomacera): O bir çocuk doktoru aslında ve motosikleti geziperestle 8 Nisan 2014’de başladığı yolculuğunun süresi belirsiz. Buenos Aires’a doğru tekrar yola koyulmuştu bir ara ama şu an nerelerde bilmiyorum ben de. Bu arada İspanyolca’yı tam olarak öğrendiğini düşünüyorum.

motomacera