NORDKAPP GEZİ MALİYETİ

Evet arkadaşlar muhtemelen herkesin merak ettiği maliyeti sonunda hesaplayabildim.

Gelelim masraflara, harcamalara.. Tek tek yazıyorum. 🙂

17.000 kilometre 58 gün.. 25 ülke. Bu listede vize, pasaport, yeşil sigorta masrafları yazmıyor. Sadece gezi masrafı yer alıyor.

gulsah1

BENZİN: 17.000 kilometrede motosikletim ortalama 2.7 yakmış. Ama burada Norveç’teki hız sınırından dolayı 1.8 lere düşmesi ya da otobanlarda 3.2’lere çıkması da yer alıyor. Ortalama 2.7 ile 459 litre benzin harcamışım. Benzin ortalaması Türkiye ile hemen hemen aynı oluyor ve 2.295 TL benzin masrafımız var.

KONAKLAMA: Konaklamayı hesaplarken 3’e böldüm. Toplam 10 gün kamp yapmışım ve tamamı kampinglerde. Maalesef kampingler hiç de ucuz değil. Ortalama 15 euro ile 10 gün boyunca yaptığım kampa 495 TL verdim.
Gezimin bütçesini düşüren hosteller oldu. Tamı tamına 35 gün hostelde kaldım. Yine ortalama 15 euro ile 1732 TL hostellerde harcadım. Ama değişik kültürlerde bir çok insanla tanıştım.

gulsah2Bir de yorgunluktan gürültü çekemedigim, sadece yalnız kalmak istediğim 15 gün var. Otellerde ya da misafir evlerinde tek başıma kaldığım odalar, 1980 TL de burası.
Yani konaklama için 59 gün boyunca 4207 TL gitmiş. Bütçenin yarısı. Sanırım kamp olayını geliştirmem gerekiyor.

GEMİ: Çoğunu Norveç fiyortlarının oluşturulduğu ve içinde Finlandiya’dan Estonya’ya bir de Bodo’dan Lafoten adalarına geçişin olduğu feribot biletleri ile toplamda 594 TL. Fiyortlar arası geçişte Norveç’te zorunlu bu feribotlar. Ana yolun bir devamı gibi. Yol bitiyor bir anda ve o feribota binmek zorundasınız. 🙂

SERVİS-BAKIM: İkisi de yetkili bakımda olmak üzere Gts Berlin 235 €, Estonya Ktm 55 €. Yani toplamda 957 TL servis bakımına ödedim.

KİŞİSEL HARCAMA: Burada Nordkapp’taki dükkana sadece 100 euro. Dayanamadım gördüğüm her şeyi almak istedim. Bir de ufak tefek hediyelik eşyalar vs vs. 🙂 Dahil değil masrafa.

gulsah4

YEME İÇME: Aç kaldım susuz kaldım dediğimde bana gülüyorlardı. Ama gerçekten aç kaldığımı fark ettim. Sadece 1137 TL yeme içmeye geldi. Nasıl yaptım peki. Marketlerde alışveriş yapıp 4-5 gün idare ettim. Benzincilerde soğuk sandviç ile idare ettim. Vs vs.

gulsah3

TOPLAM: Fazla söze gerek yok toplamda 9.190 TL harcadım.

2.784 €.

Ve bu tamamen beklentilerinize nasıl yaşamak istediğinize bağlı. Lüks yaşayan bir insan değilim. Amacım kuzey kutbuydu, ilerleyen yaşlarımda keşke demek istememek için çıktım bu yola. Acısıyla tatlısıyla bu yolda çok şey öğrendim. Ve artık çok farklı bir insanım. 🙂

Fakat gördüğüm yerler, gezdiğim ülkeler, tanıdığım insanlar, deneyimlerimi düşündüğümde bu gezinin masrafı çok iyi geldi. Çok düşük bir maliyetle de gezebiliyoruz. Öyle kocaman paralara gerek yok yani.

Gülşah Merve’yi facebook tan takip etmek için tıklayın.

instagram.com/gulsahmerveyuksel