Ege’den başlayıp Akdeniz’e oradan da Karadeniz’e uzanan 2.850 km’lik macera sona erdi. Bu yıl yedincisi düzenlenen, Türkiye’nin en zorlu motor sporu organizasyonu olan Transanatolia Rally Raid’e, organizasyonun davetlisi olarak konuk olduk ve maceranın tamamını canlı izledik.

19 Ağustos Cumartesi günü İzmir’den başlayan mücadele, Batı Toros sıradağları üzerinden ilerleyerek, Denizli, Antalya, Konya-Karapınar, Niğde-Aladağ’ın ardından rotasını kuzeye çevirdi ve Kapadokya, Tokat-Gümünek’den sonra 26 Ağustos’ta Samsun’a çıkartma yaparak sona erdi.

Motosiklet, 4×4 araba, ATV ve Kamyon kategorilerindeki araçların katılımı ile gerçekleşen ralliye 65 sporcu katıldı. Bu olağanüstü zorlu rotayı bizzat geçmiş birisi olarak hemen belirtelim 65 yarışçının tamamı bizim gözümüzde ŞAMPİYON, ancak bazı isimler var ki diğerlerine göre bir adım öndeler.

1. SELÇUK BEKTAŞ

1. SELÇUK BEKTAŞ: Hiç şüphesiz Türkiye’de ralli denilince akla gelen ilk isimlerden. Bugüne kadar düzenlenen 7 Transanatolia organizasyonun tamamına katılmış, Abu Dhabi Desert Challenge dan tutunda, meşhur Romaniacs yarışına kadar bir çok uluslararası yarışta ülkemizi temsil etmiş ve en önemlisi motor sporlarının olimpiyatı sayılan efsanevi Dakar Rallisine 2 kez katılarak adını motorsporları tarihine yazdırmış bir isim.

2017 Transanatolia rallisinin en kariyerli isimlerinin başında geliyordu. Selçuk Bektaş’ı yakından tanıyan birisi olarak bence en önemli özelliği ise ülkemizde bu sporun yayılmasında en çok emek veren isimlerin başında geliyor olması.

Bu yarışta bizim ekibi en çok şaşırtan şey Selçuk Abi’nin çok temkinli bir yarış çıkartmış olmasıydı, 2.800 km boyunca neredeyse hiç düşmedi, fotoğraf noktalarında bile temkinliydi, hatta poz verirken sadece elini kaldırıp selam vermekle yetindi, eskiden olsa tam gaz uçarak geçerdi yanımızdan.

2. Serkan ÖZDEMİR

2. SERKAN ÖZDEMİR: Ulusal ve uluslararası birçok yarışta şampiyonlukları bulunan Dakar pilotumuz SERKAN ÖZDEMİR, 2017 Transanatolia Rallisi’nde başarılarına bir yenisini ekleyerek rahmetli Kemal Merkit’ten sonra motosiklet kategorisinde podyuma çıkan ilk Türk pilot oldu.

Yarışın son günü Tokat’taki kamp alanında sabah 08:00 sularında start çizgisinde Serkan ve Bora Salkım ile günün kritiğini yapıyoruz, ilk üç sırayı İtalyan’lar paylaşıyor, Serkan dördüncü sırada. Serkan bize yarışın son günü olduğunu temkinli olacağını, yarışı tamamlamanın podyum yapmaktan daha önemli olduğunu söylüyor… ama gözlerindeki ışıltı neredeyse Samsun’u aydınlatacak… Şampiyon Samsun’a geldiğinde en yakın rakibine 12 dakika fark atıyor ve adını podyuma yazdırıyor. Tebrikler!

3. EJDER ERİŞTİ

3. EJDER ERİŞTİ: Globe Scout ekibinden Ejder’i anlamak için onu start ve finish noktalarında izlemeniz gerekli. Ejder ile 3 rallide birlikte olduk ve bu rallilerin tamamında sonucu her ne olursa olsun en çok tezahüratı alan, omuzlara alınan isim hep o oldu. Gerçekten herkes tarafından sevilen saygı duyulan bir isim.
Yarışın ilk günü talihsiz bir kaza geçirdi ve sol kaşının üzerine ciddi bir darbe aldı. Kaza sonrası onu ilk gördüğümde durumu hiç iyi değildi ve herhalde yarışı bırakır dedim, ama o yılmadı ve kafasında onca dikiş ve bandaj ile yarışı tamamladı ve gönüllerimizin Şampiyonu oldu.

4. AND TÜFEKÇİ

4. AND TÜFEKÇİ: Bir çok uluslararası şampiyonada yarışmış çok deneyimli bir pilot, tam bir ralli ansiklopedisi, motor üstündeki klas duruşu, teknik bilgisi ve disiplini en önemli özellikleri. AND TÜFEKÇİ, kaza yapan 3 farklı pilota, ilk yardım veren isim olarak Kemal Merkit Centilmenlik ödülüne layık görüldü. Yarışın 6. gününde Kapadokya – Tokat etabında ters yönden gelen İtalyan Nicola Quinto ile kafa kafaya çarpışarak kaza geçirdi, neyseki her iki pilotta bu kazayı ufak sıyrıklarla atlattı ve Samsun’a çıkabildiler.

5. ÜMİT SALKIM

5. ÜMİT SALKIM: Globe Scout Takımından Ümit Salkım Yamaha’sı ile yarışa fırtına gibi başladı, takip edenler hatırlayacaktır, Ümit 2015 Transanatolia Rallisini en hızlı Türk pilot olarak tamamlamıştı ve hiç şüphesiz bu yılda favori isimlerden bir tanesiydi. Parkurdaki süratini izlediğimizde ilk üçte yer almasını beklediğimiz sporculardan bir tanesiydi. Ancak yarışın beşinci gününde Niğde-Aladağlar-Kapadokya etabında parkur içinde sivil bir araç ile kafa kafaya geliyorlar ve gerçekten olmaması gereken bir kaza geçiriyor… malesef yarış dışı kalıyor.

6. PINAR ÇELİKEL & YEŞİM NUR

6. PINAR ÇELİKEL & YEŞİM NUR: Yarışçısından hakemine, teknik ekiplerden basına, herkesin gözü kulağı onlardaydı, inanılmaz sevilen, saygı duyulan bir ikili. Yanlış hatırlamıyorsam yarışın ikinci günü 3 kez lastikleri patladı, rescue ekipleri adeta seferber oldular onları yarışa döndürebilmek adına. Bence kullandıkları araca ve deneyimlerine göre çok çok iyi iş çıkardılar ancak yarışın en zorlu etaplarından birinde yaşadıkları teknik arıza dan dolayı 5. günde veda etmek zorunda kaldılar.

7. GÜNALP KOCAKANAT & NECATİ ŞAHİN:

7. GÜNALP KOCAKANAT & NECATİ ŞAHİN: Bence çok iyi bir ikili olmuşlar, biliyorsunuz YoldanÇık ekibi olarak Günalp Kocakanat’a ayrı bir hayranlığımız var, Günalp Abi Torosların zirvesinde 20 bin kilometre çevirip yol notlarını ve tecrübelerini satırlara aktarmış, “Toroslar -Yörüklerin İzinde Yükseğe” adlı kitabın yazarı. Dolayısıyla araziyi, yol şartlarını çok iyi bilen bir yarışcı. Necati Şahin ise tüm Transanatolia organizasyonlarının neşe kaynağı, enerjisi çok yüksek, özellikle yorgun kamp akşamlarında yaydığı pozitif enerji ile herkesin favorisi. Yarış öncesi bu ikili ile konuştuğumuzda bir kereye mahsus bir birliktelik olduğunu söylemişlerdi, bizce birlikte gidecekleri çok ralli var 🙂

8. ORHAN ÇELEN & BURAK BÜYÜKPINAR

8. ORHAN ÇELEN & BURAK BÜYÜKPINAR: Transanatolia organizasyonlarını düzenleyen muhteşem ikili. Orhan Çelen, yerli yabancı herkesin hayranlıkla izlediği rotaları hazırlayan isim, ancak onu asıl arazide görmeniz gerkiyor, gerçek bir lider, tüm ekip ağzından çıkacak bir söze bakıyor, nerede bir sorun var anında orada oluyor. Geri kalan her şey Burak Büyükpınar’da. 7 gün boyunca 500 kişilik bir ekibin, her gün kilometrelerce yol kat ederek göç ettiğini düşünün… yemesinden, içmesine, barınmasına, sağlık problemlerine kadar herkesi mutlu etmek o kadar zor ki! Burak Büyükpınar ve ekibi bu işi çok iyi yapıyorlar. Tebrikler!

9. ANTALYA OFFROAD

9. ANTALYA OFFROAD: Hiç şüphe yokki Antalya Offroad klubünün cefakar üyeleri bu yarışın gizli kahramanları. Zor duruma düşen yarışçıları kurtarma görevi onların. Her gün en önce parkura onlar giriyor, gün sonunda en son yarışçı sağlıklı bir şekilde kampa varana kadar görev yerlerinden ayrılmıyorlar, dolayısıyla 7 gün boyunca, dinlenmek bir yana nefes alacak vakitleri olmadı. Bu mükemmel ekibin tüm üyelerine ayrı ayrı teşekkürler ancak, birlikte macera dolu bir yedi gün geçirdiğimiz iki isim Can Dinler ve Altu Kerpicci’ye ayrıca teşekkürler.

10. KEMAL MERKİT

10. KEMAL MERKİT: Hiç şüphe yokki herkesin çok sevdiği, saydığı ve en önemlisi örnek aldığı bir isim Kemal Merkit. Tüm dünyada saygı ile anılan, ismi dillerden düşmeyen, gönüllerde yaşayan gerçek bir kahraman. Çöl Kaplanı’mız Kemal Merkit’i ölümünün 5. yılında saygı, sevgi ve özlemle anıyoruz.

Fotoğraf: Özhan Özde, Alkım Saraç, Paola Picone, Antonio Ammiragli, Tolga Yalnız